Законодавство | Центр сурогатного материнства


Сурогатне материнство в Україні досить розвинене. Процедура реєстрації новонароджених дітей в результаті застосування методу сурогатного материнства закріплена в Правилах державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Мін’юсту України № 52/5 від 18.10.2000 р.

(Сімейний кодекс України стаття 123, п. 1-3 – визначення походження дитини, народженої в результаті застосування ДРТ)
Юридичні аспекти застосування програм лікування безпліддя із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) в Україні регламентують:

  1. У разі народження дружиною дитини, зачатої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, здійснених за письмовою згодою її чоловіка, він записується батьком дитини. (Примітка: стаття також застосовується у випадках традиційного сурогатного материнства, коли жінка, що виношує дитину для іншої пари, є його генетичною матір’ю.)

  2. У Разі перенесення в організм іншої жінки ембріона людини, зачатого подружжям (чоловіком та жінкою) в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, батьками дитини є подружжя. (Примітка: стаття застосовується у випадках гестаційного сурогатного материнства, коли при зачатті використовується генетичний матеріал потенційних батьків дитини).

  3. Подружжя визнається батьками дитини, народженої дружиною після перенесення в її організм ембріона людини, зачатого її чоловіком та іншою жінкою в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій.

(Стаття 48 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» вказує на умови проведення штучного запліднення)

Застосування штучного запліднення та імплантації ембріона здійснюється згідно з умовами та порядком, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за медичними показаннями повнолітньої жінки, з якою проводиться така дія, за наявності письмової згоди подружжя, забезпечення анонімності донора та збереження лікарської таємниці.

Після того як зроблений вибір майбутньої сурогатної мами, потрібно правильно узаконити факт даного дії:

  1. Якщо батьками дитини, народженої сурогатною матір’ю, є іноземні громадяни, вони повинні повідомляти адресу тимчасового проживання до моменту оформлення документів та виїзду з країни для здійснення патронажу спеціалістами з педіатрії та спостереження (п. п. 10 п. 7 Наказу № 771). Що стосується самої сурогатної мами, то згідно того ж нормативного акту, нею може бути повнолітня дієздатна жінка за умови наявності власної здорової дитини , її письмово оформленого, добровільної згоди, а також за відсутності медичних протипоказань (п. п. 4 п. 7 Наказу № 771).

  2. Після того як зроблений вибір майбутньої сурогатної мами, потрібно правильно узаконити факт даного дії. Правовідносини щодо застосування ДРТ виникають між державою та закладом охорони здоров’я (при отриманні ліцензії, виконання ліцензійних умов, акредитації, контролі та ін), між лікарем (закладом охорони здоров’я) та учасниками програм ДРТ (при укладенні договору на застосування ДРТ, отримання інформованої згоди, документуванні етапів лікування, оформленні документів про народження дитини тощо); учасниками програми ДРТ (подружжям, сурогатною матір’ю, між біологічними батьками дитини, народженої за допомогою ДРТ, і державними органами (щодо реєстрації батьківських прав, вивіз дитини з країни батьками, які є громадянами інших держав).

  3. Метод сурогатного материнства потрапив у поле зору юристів, оскільки відносини сурогатного материнства супроводжуються укладенням договору, власне виношування дитини зачіпає інтереси не однієї людини. Крім того, ця послуга оплачується, тому, безумовно, застосування цієї репродуктивної технології тісно пов’язане з юриспруденцією. Якщо фізичний стан сурогатної матері влаштовує лікарів, а її особисті якості відповідають запитам генетичних батьків, сторони підписують договір.

Спеціальних вимог до договору про сурогатне материнство чинне законодавство України не встановлює.

Ми пропонуємо наближені умови такого документа:

  1. умови щодо компенсації витрат на медичне обслуговування сурогатної матері;

  2. установи, в яких буде здійснюватися запліднення і прийматися пологи;

  3. обов’язок жінки виконувати лікарські приписи, її місце проживання в період вагітності;

По закінченню планованого 9-ти місячного терміну вагітності після пологів, дитину можна реєструвати.
Порядок державної реєстрації народження фізичної особи та її походження регулюється Наказом Міністерства юстиції України «Про затвердження Правил реєстрації актів громадянського стану в Україні» (подружжя подає документи до РАЦСУ)

Після народження дитини сурогатною матір’ю для реєстрації новонародженої подружня пара подає до органів РАЦСУ пакет документів, серед яких обов’язково має бути нотаріально завірена згода сурогатної матері на запис їх батьками дитини і довідка з репродуктивної клініки про проведення програми сурогатного материнства.